ישנם יותר מ -3,000 מיני יתושים השוטפים על פני כדור הארץ, אך רק קומץ ממינים אלה פעיל לצוד בני אדם. כמו רוב החרקים, היתושים מגוונים להפליא, ויש כמה מחלות שהם מפיצים באופן קבוע. למעשה, ישנם כל כך הרבה יתושים שהם כה מגוונים עד שחלקם עלולים לגרום לבעיות בריאותיות חמורות לבני אדם, כמו מלריה, דנגי, צ'יקונגוניה ומלריה. כמו רוב מיני החרקים, היתושים מגוונים ביותר, אך כמו רוב החרקים, הם מגוונים כל כך שרק מעטים מהמסוכנים ביותר, כמו יתוש קדחת הצהובה ונגיף זיקה, ניצודים באופן פעיל על ידי בני אדם.

המינים הנפוצים ביותר הם יתוש העץ המזרחי (Aedes aegypti) והיתוש שחור האף, שניהם מופיעים באזורים טרופיים וסובטרופיים בעולם.

כאשר יתוש ניזון מאדם עם טפיל מלריה בדמו

החרק יכול להעביר את הזיהום לבני אדם אחרים אם הוא נושך אותם. הרוק של יתוש נגוע יכול להכיל פתוגנים שיכולים להיכנס למארח כאשר היתוש ניזון מדם. כאשר אתה ננשך על ידי סוג מסוים של יתוש, גופך מייצר נוגדנים ספציפיים לרוק של אותו יתוש. יתושים מסוימים מכילים חלבונים שכאשר הם מועברים לצאצאים נקביים, הם הורגים או מונעים מהם לנשוך בני אדם ולהפיץ מחלות כמו קדחת דנגי וזיקה.
למידע נוסף אודות רשתות לחלונות כדאי לבדוק כאן: screenmesh.co.il

ככל הנראה הדרך הטובה ביותר להגן על עצמך מפני עקיצות יתושים

היא הימנעות מיתושים, אך שליטה מכנית או פיזית באוכלוסיות היתושים הורגת אותם ישירות או הופכת את הסביבה לבלתי מתאימה להישרדותם. נסו להימנע ממקומות עם צפיפות עקיצת יתושים גבוהה, כמו יערות, והימנעו מאזורים בהם יתושים יכולים להיות. עבור מינים רבים, הזמן ביום בו יתושים פעילים ביותר הוא בין זריחה לשקיעה. הימנע מבתי גידול כגון ביצות ויערות מכיוון שפעילות היתושים היא הגבוהה ביותר בתקופה זו. אם יש לך עור, אתה יכול גם לנסות להימנע מאזורים עם ריכוזי יתושים גבוהים (למשל מתחת לעצים, בשיחים או בשטחים פתוחים) ולהימנע ממקומות עם אוכלוסייה גבוהה, במיוחד בפארקים ובגנים ציבוריים בהם היתושים צפופים ביותר.

אם אתה ננשך על ידי אחרים בלילה, הישאר מוגן כאשר אתה נהנה מהטבע במזג אוויר חם, במיוחד בחודשי הקיץ.

אם אתה צריך להיות בדרכים כאשר יתושים מחפשים ארוחה

השתמש בדוחה חרקים כדי למנוע מהחרקים לנשוך אותך. אם אתם מבלים זמן רב בחוץ, במיוחד במזג אוויר חם ולח או כאשר יתושים נמצאים בסביבה, יש למרוח דוחה יתושים על עורכם ובגדיכם. ריססו את בגדיכם בפרמטרין – חומר דוחה, כיוון שהיתושים יכולים לנשוך בגדים דקים – והתיזו בגדים על החלק החיצוני של גופכם.

אם לקהילה שלך יש יתוש מסודר, זו יכולה להיות דרך נהדרת להפחית מאוד את עקיצות היתושים בערב, במיוחד אם יש לך קהילה – ארגון כמו הרשת הלאומית לבקרת יתושים (NCCN) שמארגנת יתושים רשתות.

עם למעלה מ -3,000 מינים של יתושים החיים בכל היבשות למעט אנטארקטיקה

יש כל כך הרבה יתושים שאולי אכפת לך לשים לב למינים שנושכים אותך, אבל זה בגלל שכולם נושכים. אם נסתכל רק על נגיף הנילוס המערבי, המשדרים העיקריים באינדיאנה כוללים יתושים של גאות ושפל שכיחים כמו אלבופיקטוס Aedes, יתוש E. coli ומלונוגסטר דרוזופילה. אלה כוללים כמה יתושים נפוצים כגון יתושים אוכלרוטאטוס ופסורופורה, שהם מוצצי דם תוקפניים ואינם ידועים כנושאים נגיף הנילוס המערבי. שיבוש מחזור חייו של יתוש ובית הגידול שלו יכול להפחית את מספר היתושים בסביבה, ולכן היפטרות מכל היתושים תהיה די שטותית.

הטקסונומיה של היתושים נחקרת ונבדקת בימים אלה

כולל הקבוצה הגדולה של יתושים איידס. ברוב חלקי העולם, יתושים Aedes aegypti אחראים לנשיכת בני אדם ולהפצת דנגי, זיקה ווירוסים אחרים. בגלל מעורבותו בהעברת נגיף מערב הנילוס, מינים קואלקס הם חלק ממתחם המכונה "יתושים ביתיים", ואפילו באזורים בהם יתושים אלה נושאים את הנגיף, הם אינם נגועים.

עטלפים וציפורים כגון מרטינים סגולים אוכלים יתושים

אך אין להם השפעה משמעותית על אוכלוסיות היתושים. זבוב העגורים הגדול יחסית נקרא "עץ היתוש" מכיוון שהוא אינו אוכל יתושים. האמת הקשה היא שיתושים יכולים להיות לא רק מטרד, הם יכולים להפיץ וירוסים שמסוכנים מאוד לבני אדם.

ליתושים זכרים נוצות מלאות

ואילו ליתושות יש אנטנות דלילות יותר. מינים רבים קיבלו שמות נפוצים, כולל "יתושים שנמסים בשלג", "מונומטים" ואפילו "יתוש חורפי". התפשטות המחלות – שהיתושים נושאים בארצות הברית ובמדינות אחרות – הביאה את קרן גייטס לסמן את היתושים כחיה הקטלנית ביותר על פני כדור הארץ. התפשטות מחלות הניתנות נגד יתושים למדינות כמו ארה"ב, קנדה, אוסטרליה וניו זילנד הביאה אותן לכנות אותן "החיות הקטלניות ביותר על פני כדור הארץ".